Класифицирани планове на НАТО разкриват „зеещи дупки“ в отбраната на Европа
Войната в Украйна и задаващите се президентски избори в Съединени американски щати бяха главните тематики на срещата на върха на НАТО във Вашингтон този месец, само че надалеч от обществената сцена военните стратези на Алианса са съсредоточени върху оценката на големите разноски за преструктуриране на скърцащата защита на Европа, предава Ройтерс.
Миналата година водачите на НАТО договориха проекти за най-големите промени от три десетилетия в своите отбранителни качества на фона на възходящите страхове от съветска експанзия.
Зад кулисите публични лица от този момент се занимават с минималните условия за защита за реализиране на тези проекти, които бяха изпратени на националните държавни управления през последните седмици, съгласно боен, който е приказвал пред организацията при изискване за анонимност.
България 4 мин. „ Дондуков “ 2: Спекулация е, че поради президента нямаме дипломат в Украйна Съдържание от партньори 4 мин. Най-добрите места за фотоси в Пирин България 2 мин. Влаковете се движат със забавяне от 10 до 100 минути Светът 2 мин. „ Коперник “: 21 юли 2024 година е бил най-горещият ден, регистриран в миналото България 3 мин. Жълт код за интензивни превалявания в 18 области Жените на България 5 мин. Весела Лечева: Преди да ремонтираме това стрелбище, то изглеждаше като гора (ВИДЕО) Светът 2 мин. Земетресение край Драма, усетено е и в България България 4 мин. „ Дондуков “ 2: Спекулация е, че поради президента нямаме дипломат в Украйна Съдържание от партньори 4 мин. Най-добрите места за фотоси в Пирин България 2 мин. Влаковете се движат със забавяне от 10 до 100 минути Светът 2 мин. „ Коперник “: 21 юли 2024 година е бил най-горещият ден, регистриран в миналото България 3 мин. Жълт код за интензивни превалявания в 18 области Жените на България 5 мин. Весела Лечева: Преди да ремонтираме това стрелбище, то изглеждаше като гора (ВИДЕО) Светът 2 мин. Земетресение край Драма, усетено е и в БългарияВ документите в детайли са разказани „ зеещите дупки “ в защитата на страните в НАТО. Предоставена е и груба оценка какви средства са нужни, с цел да се преодолеят те. НАТО има за цел да трансформира тези условия в обвързващи цели за обособените държавни управления до есента на 2025 година, когато ще организира постоянна среща на министрите на защитата, добавя източникът.
Очертани са шест области, върху които ще се работи най-активно. Сред тях са превъзмогването на дефицита на противовъздушна защита и ракети с огромен обхват, увеличение на военнослужещите, снабдяването с муниции, подобряването на логистика и обезпечаването на сигурни цифрови връзки на бойното поле.
Алиансът не е дал обществена оценка на общите разноски по изброените цели.
Резултатите от идните избори в Съединени американски щати през ноември ще окажат въздействие върху процесите. Кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп неведнъж е подлагал на критика НАТО и е упреквал страните в Европа, че се възползват от американската военна поддръжка.
„ Ефектът от изявлението му е единствено един – да разрушава доверието в НАТО, а това е в полза на Путин “, разяснява Весела ЧерневаНа срещата на върха във Вашингтон от 9-11 юли някои европейски политици обществено признаха, че без значение кой ще завоюва изборите през ноември, континентът ще би трябвало да усили военните си разноски.
Представител на НАТО сподели, че водачите на алианса са се съгласили във Вашингтон, че в доста случаи ще са нужни разноски над 2% от Брутният вътрешен продукт, с цел да се поправят минусите. Той означи, че 23 страни в този момент дават отговор на минималното условие от 2% или го надвишават.
Докато съветската стопанска система към този момент е във боен режим, европейските държавни управления може да се сблъскат със опозиция, в случай че изискат повече пари за разноски за защита от данъкоплатците.
Ройтерс по-рано заяви, че от НАТО считат, че ще са нужни сред 35 и 50 спомагателни бригади, с цел да устои на възможна съветска офанзива.
Една бригада се състои от 3000 до 7000 бойци, което би означавало някъде от 105 000 до 350 000 бойци.
„ ATACMS е нов клас оръжие, което руснаците нямат. То е с извънредно висока акуратност “, сподели проф. Румен КънчевТова значи, да вземем за пример, че Германия ще се нуждае от 3-5 спомагателни бригади или от 20 000 до 30 000 спомагателни бойни елементи, показва един от анонимните източници. Министерството на защитата на Германия отхвърли да разяснява класифицирани проекти.
Според оценките на НАТО, оповестени през юни, Съединените щати ще похарчат 967,7 милиарда $ за защита през 2024 година
Това е почти 10 пъти повече от Германия, която е на второ място по разноски, с 97,7 милиарда $. Общите военни разноски на НАТО за 2024 година се правят оценка на 1474,4 милиарда $.
Изказванията на претендента за вицепрезидент на Доналд Тръмп Джей Ди Ванс провокираха безпокойствие в някои европейски столици. Ванс дефинира страните в НАТО като „ консуматори на обществени услуги “ и се опълчи на представляването на помощ за Украйна.
Новата американската администрация на Тръмп евентуално ще натиска Украйна да се съобщи пред РусияСъгласно новите проекти за защита, Германия ще би трябвало да ускори четворно качествата си за противовъздушна защита. Това се отнася освен за броя на Противовъздушна отбрана системите Patriot, само че и системите с по-малък обхват – за отбрана на бази и пристанища.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Предвижда се прехвърлянето на повече от 100 000 бойци си към източния фланг при положение на мощно напрежение или война, сподели източник от сигурността пред Ройтерс. Берлин неотдавна поръча още четири единици Patriot на цена от 1,35 милиарда евро.
Продължи да четеш